Четвер, 12.12.2019, 00:06
Вітаю Вас, Гість

Ротавірусна інфекція - симптоми, ознаки, лікування

    Ротавірусна інфекція - це захворювання, що вражає шлунково-кишковий тракт, причиною якого є ротавіруси.

   Ротавіруси добре зберігаються в зовнішньому середовищі, на речах, поверхні меблів, на іграшках, у продуктах харчування та воді. На людських руках можуть зберігатися протягом кількох годин.

   Ротавіруси стійкі до дії більшості дезінфікуючих засобів для чищення. Існують різні штами ротавірусів, тому протягом життя можна кілька разів перенести ротавірусну інфекцію, викликану різними штамами вірусу.

   Ротавірусна інфекція широко поширена в усьому світі. Для захворювання характерна сезонність - підйом захворюваності відбувається в холодну пору року. Ротавірусної інфекцією частіше хворіють діти, особливо до 3 років. Виростити дитину, яка б не захворіла ротавірусною інфекцією неможливо.

   У дітей віком від 6 до 24 місяців захворювання протікає особливо важко. Ця інфекція є найчастішою причиною важкої діареї у немовлят і дітей в усьому світі. Захворювання викликає загибель близько 500 тисяч дітей в усьому світі щорічно. У дорослих ротавірусна інфекція протікає часто в стертій формі. Ротавірусна інфекція є дуже заразною - для зараження достатньо дуже малої кількості ротавірусів. Вона легко поширюється, тому спалахи захворювання часто виникають в дитячих колективах, сім'ях, в лікарнях. Доведено,що людина, яка перехворіла на РВІ, здатна виділяти ротавірус з фекаліями протягом 30 і більше діб після клінічного одужання.

   Як передається ротавірусна інфекція?

  Ротавіруси передаються від людини до людини. Інфекцією неможливо заразитися від тварин і птахів. Існує кілька доведених шляхів передачі ротавірусної інфекції. Основний шлях передачі - через брудні руки. Якщо хвора людина або носій ротавірусів не миє руки після відвідування туалету, він заражає вірусами все, до чого торкається, а так як ротавіруси здатні довго жити на предметах побуту, то вони легко потрапляють в організм здорових людей у разі недотримання ними правил особистої гігієни.

   Дорослі, що доглядають за дітьми з ротавірусної інфекцією, можуть заражатися самі і передавати ротавіруси оточуючим, якщо не миють руки після зміни підгузників дітям. Другий шлях передачі інфекції - харчовий. Заразитися інфекцією можна і при вживанні молочних продуктів, якщо на молокозаводах не дотримуються санітарні норми. Ротавіруси добре зберігаються в молочних продуктах і не гинуть при зберіганні їх у холодильнику. Забруднені вірусом молочні продукти нічим не відрізняються від нормальних. Крім того, заразитися ротавірусною інфекцією можна при вживанні в їжу погано вимитих фруктів і овочів. Можливий водний шлях передачі інфекції - при питті забрудненої води.
   Через можливість швидкого розвитку важкого зневоднення при появі перших симптомів ротавірусної інфекції у маленьких дітей, їм необхідний терміновий огляд лікаря для своєчасного призначення лікування.

   Хворі стають заразними ще в інкубаційному періоді інфекції, до появи явних ознак захворювання. Заразитися від хворого можна протягом двох тижнів від початку хвороби. Реконвалесценти можуть виділяти ротавіруси протягом 3 тижнів після зникнення клінічних проявів інфекції.

   Лікування ротавірусної інфекції

   Лікування ротавірусної інфекції у дітей до 3 років бажано проводити в умовах стаціонару через високу ймовірність тяжкого перебігу захворювання та швидкого розвитку зневоднення. Лікування ротавірусної інфекції повинне бути комплексним. На перший план у лікуванні виходить боротьба з зневодненням. Якщо блювота виникає не часто і немає важкого обезводнення, перевагу віддають пероральному прийому електролітних розчинів (наприклад, регідрону). Їх дають невеликими ковтками, щоб не спровокувати блювоту. Необхідний обсяг розчину призначає лікар, виходячи з маси тіла дитини і ступеня зневоднення При багаторазовій блювоті розчини електролітів вводять внутрішньовенно крапельно.

   Для купірування багаторазової блювоти до лікування нудоти додають препарати (метоклопрамід), вводячи їх внутрішньом'язово. Субфебрильну температуру не знижують, тому що при цьому підвищується синтез інтерферону і гинуть віруси. При підйомі температури вище 38,5 градусів до лікування додають жарознижуючі засоби (парацетамол).

  Для лікування ротавірусу антибіотики не застосовують. Для профілактики вторинних бактеріальних інфекцій призначають кишкові антисептики (ніфуроксазид).
   Для лікування ротавірусу призначають інтерферони (Ліпоферон), що володіють противірусною дією. Хороший ефект у лікуванні важких форм ротавірусу отримують, застосовуючи людський антіротавірусний імуноглобулін. Лікування ротавірусної інфекції у дорослих проводиться так само, як у дітей. Стерті форми не потребують лікування.

   Чи потрібна дієта?

   Дотримання дієти є найважливішою умовою в лікуванні ротавірусної інфекції. У першу добу захворювання можна вживати банани, печені яблука, сухарики з білого хліба. Дієта, що призначається при ротавірусної інфекції, повністю виключає всі молочні продукти. Дітей, що перебувають на штучному вигодовуванні, переводять на безлактозні суміші. На другу добу до харчування додають каші (рис), нежирні сорти м'яса. У міру поліпшення стану перелік продуктів розширюють.

   Прогноз і наслідки

   Зазвичай пацієнти одужують протягом тижня. Важке зневоднення, що розвивається при відсутності належного заповнення втрат рідини та електролітів, може призвести до смерті. Ускладнення захворювання можливі при приєднанні бактеріальної інфекції.
   Профілактика інфекції полягає в дотриманні гігієни. Найбільш ефективна профілактика ротавірусу - вакцинація. Вакцинують дітей першого півріччя життя. 
У всьому світі вже давно практикують вакцинацію від ротавірусу. В Україні лише в 2012 році була зареєстрована перша вакцина і, можливо, скоро вона буде Національному календарі щеплень. Зараз поки можна робити вакцинацію на платній основі. Вакцинацію можна проводити дітям старше 6 тижнів. Це щеплення містить 5 штамів, які в 95% випадках викликають дане захворювання. Повний курс вакцинації включає в себе 3 стадії з тимчасовим проміжком в 1,5 місяця. Вона вводиться перорально, і не доставляє ніяких неприємних і больових відчуттів малюкові. Після вакцинації можливі невеликі поствакціональние реакції, які швидко проходять. Лікарі обіцяють, що ризик розвитку ротавірусної інфекції після вакцинації становить всього 10%.

   Профілактика
   Краща профілактика ротавірусної інфекції у дітей - це дотримання особистої гігієни - завжди мийте руки після вулиці, туалету і перед їжею, не давайте дитині немиті фрукти і овочі, не давайте пити сиру воду. Що стосується пустушок, пляшечок і інших предметів, які малюк може взяти в рот, обов'язково промивайте їх окропом, перед тим, як дати малюкові.

 

Щеплення дошкільників

 

 

Міносвіти надало роз’яснення щодо обов’язковості прийому дітей до закладів дошкільної освіти


    Міністерство освіти і науки звернуло увагу регіональних управлінь освіти на дотримання порядку прийому дітей до дитячих садків. Про це йдеться у листі профільного міністерства направленому на адреси регіональних управлінь освіти і науки, в якому акцентовано увагу керівників освіти на дотримані державних гарантій щодо прав громадян на освіту та незаконності вимог щодо обов’язкового профілактичного щеплення дітей.
    В міністерстві зокрема підкреслюють, що у відповідності з Конституцією кожен має право на освіту, а обов’язком держави є забезпечення доступності дошкільної освіти в державних і комунальних учбових закладах. 
У профільному міністерстві зазначають, що конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту і держава має створити можливості для реалізації цього права. Відповідно до освітнього законодавства, прийом дітей до закладів дошкільної освіти проводиться за бажанням батьків, які мають право обирати заклад.

    У відповідності до Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою уряду №305, прийом дітей в дошкільний учбовий заклад здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної картки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення та свідоцтва про народження.

   Для прийому дітей до закладу дошкільної освіти (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою.
Міністерство також надало роз’яснення щодо питань необхідності профілактичних щеплень дітей. За повідомленням відомства, особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків, які мають право відмовитися від щеплень за відсутності повної об'єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров'я і подальші наслідки.

    У міністерстві підкреслили, що право на відмову від щеплень закріплене і в Положенні про організацію і проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 03.02.2006 р. №48.
   У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів, вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень вирішується лікарсько-консультативною комісією, згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України №434 від 29.11.2002 та затвердженого цим наказом примірного "Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу".
    В Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту зазначили, що відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечать діючому законодавству України.
    За наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка із висновком лікаря, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник закладу зобов’язаний прийняти дитину до закладу.

    За дорученням заступника міністра освіти Б Жебровського, зміст відповідного листа має бути доведений до відома місцевих органів управління освітою та керівників дошкільних навчальних закладів.
    Нагадаємо, у липні минулого року, Верховною Радою були внесені зміни до Закону України "Про дошкільну освіту", якими зокрема передбачена обов’язковість дошкільної освіти дітей старшого дошкільного віку, доступність і безоплатність якої має забезпечувати держава.

 

Гіпоалергенна дієта для дітей

            

    Дітям, що страждають харчовою алергією, дуже складно доводиться в даній ситуації, тому що їх безневинне пустощі в плані недотримання дієти може привести до непоправних наслідків. Тому лікарями призначається гіпоалергенна дієта для дітей, які страждають харчовою алергією. І батькам слід уважно стежити за всіма правилами даної дієти.

Особливості гіпоалергенної дієти:

Щоб виключити з боку організму негативні наслідки при даній дієті необхідно строго стежити батькам за тим, щоб  не допустити   в організм дитини потрапляння харчових алергенів. Це основне правило гіпоалергенної дієти. У більшості випадків алергія на різні всілякі компоненти зберігається в період усього життя, тому доводиться її дотримуватися постійно. Наприклад, у дитини алергія на томати, значить, він не повинен ні за яких обставин їх приймати.

     При гіпоалергенній  дієті продукти пропонується розділити на три основних списки.

  1. Це продукти, які вважаються високоалергенними,
  2. продукти із середнім ступенем впливу на організм.  
  3. продукти, які найменше можуть викликати алергію у дітей.

 При цьому високоалергенні продукти взагалі потрібно з раціону малюка виключити, а продукти другої групи повинні надходити в організм дітей з обережністю і в мінімальних кількостях. Такої дієти дітям потрібно дотримуватися 10 днів.

Принципи складання гіпоалергенного меню для алергетиків:

  • В день необхідно отримувати 130 г білка (в тому числі тваринного), 130 г жирів (100 м з них — тварини), 200 г вуглеводів. Це становить приблизно 2800 ккал.
  • Крім цього, у щоденному раціоні необхідні фрукти, ягоди, соки та овочі, які збагачують організм вітамінами.
  • Потрібно зменшити споживання солоність – маринадів, солінь, риби, ковбаси і копчених продуктів – сіль значно посилює алергічні реакції.
  • Обов’язково потрібно вивчати склад магазинних підлив, соусів, десертів і іншої продукції – в них можуть бути алергени, а також консерванти та барвники, здатні викликати хворобливу реакцію організму.
  • Загальна неспецифічна гіпоалергенна дієта рекомендує виключити з раціону продукти першої групи.
  • Гіпоалергенне меню повинне бути повноцінним і спрямованим на зменшення проявів хвороби.